

Współcześnie sprzedawane rolety, m.in. w naszym sklepie w Białymstoku, w wielu wypadkach stanowią tradycyjną, by nie powiedzieć antyczną, formę zacieniania pomieszczeń. Badanie archeologiczne potwierdziły, że rolety, tj. specyficzne zasłony, których wysokość można było regulować, stosowane były już w starożytnym Egipcie (ich zachowane formy odnaleziono w grobowcach).
Wykonane były zazwyczaj z trzciny. W Egipcie niewątpliwie rolety służyły do zaciemniania pomieszczeń i ochrony przed słońcem (były to więc pierwsze rolety dzień-noc). Doniesienia z innych części globu sugerują jednak, że w starożytności miały więcej zastosowań.
Początki stosowania rolet na różnych kontynentach
Śladów po roletach nie pozostało jednak wiele. Wynika to z ich specyfiki, tego, iż wykonane były zawsze z materiałów, które z biegiem czasu ulegały całkowitemu zniszczeniu. Mimo wszystko naukowcy nie są zgodni co do tego, iż w Egipcie pierwszy raz osłaniano okna pomieszczeń materiałem.
Istnieją dowody na to, że również w Japonii stosowano podobne zasłony. Tam jednak z pewnością nie miały służyć do ochrony przed słońcem. Być może więc ich rola polegała na zapewnianiu intymności.
Kolejne ślady stosowania rolet odnaleziono w XVII-wiecznych zamkach w Europie. Trudno odrzucić przy tym hipofroletezę, że ze względu na fakt nie odnalezienia dowodów, rolet nie stosowano w starożytnej Asyrii, Persji czy Chinach.
Do rycerstwa oraz kamiennych zamków z małymi okienkami pasują one nieco mniej. Natomiast specyfika ówczesnych budowli, w których nawet w ciepłych, letnich miesiącach komnaty pozostawały chłodne, każe zwrócić uwagę na to, iż prawdopodobnie miały one zaciemniać pomieszczenia oraz ewentualnie służyć za ozdoby.
Pierwsze rolety
Już jednak w 1870 roku pierwszy raz zarejestrowano patent na rolety, a dokładnie ich mechanizm. Narodziła się wówczas produkcja masowa, choć początkowo rolety wykonywane były ręcznie. Nierzadko przez to stanowiły wyroby posiadające wysokie walory artystyczne. Jeszcze w 1905 roku, gdy fabryka ich wynalazcy, Chrestena Fabera, stale się rozwijała, wszystkie były zdobione. Natomiast produkowano je z nakrochmalonej, bawełnianej tkaniny.
W latach 20 ubiegłego wieku rolety stały się nieodzownym elementem każdego salonu, przynajmniej w USA. Ukazał się podręcznik traktujący o ich produkcji, który na wiele kolejnych lat stał się biblią tapicerów.
Dominowały wówczas rolety sprężynowe.
Przetrwały one do II wojny światowej, podczas której rolety były szczególnie zalecane. Jak się okazało, spełniały one w historii jeszcze jedną, nieobecną już rolę – wiązała się ona z nakazem zaciemniania miast w obawie przed bombardowaniami.
Jak więc wynika z powyższego, tylko rolety zewnętrzne, w tym antywłamaniowe, to nowoczesne zastosowanie starożytnego wynalazku.
Współczesne rolety w sklepie w Białymstoku
Aktualne trendy obowiązujące w produkcji rolet często nawiązują do opisanych tradycji. W związku z tym, że stosowane są coraz częściej, w coraz większych ilościach można odnaleźć na rynku rolety zdobione, które komponują się niemal z każdym wystrojem wnętrza – a jeśli nie, istnieje możliwość realizacji zamówienia indywidualnego.
Ich popularność z pewnością wiąże się z tym, że coraz więcej użytkowników rezygnuje z tradycyjnych zasłon i firan właśnie na rzecz rolet, które je zastępują, a też jest to tradycja europejska.
Inne argumenty
W krajach dalekiego wschodu firany i zasłony stosowane są rzadko, a w wielkich miastach Azjatyckich, np. w Tokio, prawie w ogóle, gdyż nie tylko przez wzgląd tradycję, ale też przeludnienie, przestrzeń mieszkalna jest niewielka, a rolety jej nie zajmują.
W Polsce, jak wynika z doświadczeń naszego sklepu w Białymstoku, rolety stosowane są czasem wraz z firanami – zamiennie są preferowane przez Klientów z żaluzjami, a pełnią wówczas rolę osłaniającą sypialnię przed światłem. W nowoczesnych mieszkaniach niejednokrotnie stanowią one jednak samodzielną zasłonę okien także w pomieszczeniach dziennych.
Skłania do tego coraz większy wybór i rodzaj produkowanych rolet ozdobnych i użytkowych oraz zmieniający się styl nowoczesnej aranżacji wnętrz.