

Wydaje się, że okna pcv są najpopularniejszymi, ale jednocześnie „najzwyklejszymi” oknami na białostockim rynku. Nic bardziej mylnego – dzisiejsze okna plastikowe, jak się je potocznie nazywa, stają się ozdobą elewacji dzięki rozmaitym kształtom, które mogą przyjmować. W tym artykule sprawdzamy, jakie urozmaicenia przygotowali producenci tego typu stolarki okiennej.
Okno prostokątne to podstawa
Najprostsze konstrukcyjnie są okna PCV prostokątne, składające się z ramy ościeżnicy i ramy skrzydła, które mogą być łączone z innymi oknami prostokątnymi elementami, tworząc układ dwóch skrzydeł okiennych – symetrycznych lub niesymetrycznych – oddzielonych słupkiem (kiedy mamy dwa skrzydła) lub słupkami (trzy lub więcej skrzydeł).
Prostokątne formy pozwalają także na konstruowanie wykuszy i okien narożnych. Takie okna dają oczywiście najwięcej możliwości w zakresie ich otwierania i zamykania – mogą być klasycznie otwierane, uchylane, otwierano-uchylane, a także przesuwne.
Ich prosty kształt sprawia, że skrzydła okienne cechują dobre parametry eksploatacyjne – wodoszczelność, przepuszczalność powietrza i odporność na parcie wiatru. Właściwości technologiczne prostokątnych okien PCV określa norma PN-EN 514:2002 „Kształtowniki z niezmiękczonego polichlorku winylu (PVC-U) do produkcji okien i drzwi” – to dzięki zawartym w niej wytycznym są one bezpieczne w codziennym użytkowaniu.
Okna PCV trójkątne i trapezoidalne
Takie okna PCV spotykamy w budynkach o dwuspadowej konstrukcji dachu, są one konstruowane tak, by kąt zawarty między ramionami trójkąta odpowiadał kątowi nachylenia płaszczyzny dachowej, jednak z przyczyn technologicznych nie jest to możliwe w każdym wypadku. Dla przykładu – nie da się wykonać funkcjonalnego okna w wersji PCV z kątem miedzy ramionami mniejszym niż 45 stopni.
Zatem, projektując okno trójkątne, warto mieć na uwadze to, że im większe kąty między jego ramionami, tym łatwiej będzie je wyprodukować i tym dłużej będzie ono służyło swoim użytkownikom.
Kształt plastikowego okna trójkątnego wiąże się z jego właściwościami termoizolacyjnymi – w takich modelach wykorzystuje się niemal wyłącznie uszczelki wciągane. Te najpopularniej wykorzystywane, termozgrzewalne, nie nadają się, jeśli zgrzewamy profile pod kątem innym niż prosty, ponieważ w okolicy zgrzewu mogą powstawać nieszczelności, przez które będzie przedostawać się powietrze oraz woda opadowa.
Okna PCV okrągłe i łukowate
Okna okrągłe lub zakończone łukami są oryginalnymi konstrukcjami o dużych walorach wizualnych. Należy jednak pamiętać, że ich funkcjonalność bywa ograniczona względami technicznymi.
Chodzi tu przede wszystkim o możliwość gięcia poszczególnych kształtowników tworzących ramy ościeżnic i skrzydeł. Zwykło się przyjmować zasadę, zgodnie z którą minimalny promień gięcia nie może być mniejszy niż pięciokrotność ich całkowitej szerokości – dla przykładu:
- przy standardowych ramach ościeżnic w oknach PCV o szerokości 70 mm, promień pełnego łuku będzie miał minimum 350 mm,
- przy konstrukcji okrągłej ze stałym oszkleniem minimalna średnica będzie miała minimum 700 mm,
- przy oknach prostokątnych ze wieńczeniem w postaci półkolistego łuku średnica staje się cięciwą, a zarazem podstawą łuku i w ten sposób wyznacza minimalny dopuszczalny wymiar szerokości całej konstrukcji okiennej.
Inny desing
Przy nietypowych kształtach okien PCV należy zwracać uwagę na kwestię ich otwierania – na ogół są one montowane jako okna stałe. Jeśli zależy Ci na tym, by były otwierane, najrozsądniej jest wybrać mechanizm umożliwiający obrót skrzydła wokół własnej osi w pionie lub poziomie. Mniej funkcjonalne będą okucia umożliwiające uchylanie.
Pewnym mankamentem okien okrągłych oraz zawierających łuki jest to, że w częściach giętych nie posiadają one stalowych wzmocnień, przez co są bardziej narażone na odkształcenia pod wpływem temperatur czy działania wiatru.
Trudniej też będzie przy takich skrzydłach zamontować rolety, które ochronią wnętrze przed nadmiarem światła.
Nietypowe okna PCV w Białymstoku
Dotychczasowe realizacje MAT-POLu pokazują, że mieszkańcy Białegostoku coraz śmielej sięgają po niestandardowe rozwiązania w zakresie stolarki okiennej. Okna PCV trapezoidalne, trójkątne oraz zakończone łukami spotkać można nie tylko w poddawanych renowacji kamienicach, ale też w nowoczesnych projektach architektonicznych.
Są one niewątpliwą ozdobą budynku.